יום הזיכרון הבינלאומי ה-76 לשחרור מחנה אושוויץ

מחבר:הסתדרות המורים
11:19 09/02/2021

לרגל יום השנה ה-76 לשחרור מחנה הריכוז וההשמדה הנאצי הגרמני אושוויץ ב- 27 בינואר, 2021, איגודי המורים מישראל (ITU), גרמניה (GEW ו- VBE) ופולין (ZNP) ארגנו כנס חינוכי בינלאומי. הכנס עסק בגורל הילדים באושוויץ תחת הכותרת – "עדות היסטורית של ילד". כל באי הכנס ישתתפו עם סיומו בטקס הרשמי המתקיים מדי שנה למרגלות האנדרטה לנספים במחנה אושוויץ-בירקנאו.

"מעל 200,000 ילדים נרצחו באושוויץ. ילדים תמימים לחלוטין, טובים, סקרנים אודות החיים, אוהבים את הקרובים להם, נותני אמון. עולם המבוגרים – אחרי הכל, ולעתים קרובות כל כך לא צודק ואכזרי – מעולם לא הפגין כל כך הרבה את הרוע והרשעות שלו. אי אפשר להצדיק זאת על ידי שום אידיאולוגיה, תפיסה או פוליטיקה." ד"ר פיוטר מ. א. צ'יווינסקי, מנהל המוזיאון.

ההערכה היא, בהתבסס על נתונים משוערים, כי לפחות 232,000 ילדים וצעירים גורשו לאושוויץ, מהם 216,000 יהודים. מעט יותר מ- 700 שוחררו בשטחה של אושוויץ בינואר 1945.

נציגי הסתדרות המורים בצוות המארגן והמתאם של הכנס החינוכי בשיתוף עם נציגי האיגודים מפולין ומגרמניה –

פסח לנדסברג, יו"ר הוועדה לקשרי חוץ בהסתדרות המורים

יוסי מיכל, רכז הוועדה לקשרי חוץ בהסתדרות המורים 

 באירוע הפתיחה של הכנס גב' יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים נשאה דברים בפני ראשי איגודי מורים ואנשי חינוך מכל רחבי העולם.

להלן דבריה של המזכ"לית –

חברות וחברים,

השבוע מת יצחק בלפר. יצחק בלפר אינו שם המוכר למרביתנו, אבל הוא היה תלמידו   האחרון של יאנוש קורצ׳אק. את כל חייו הוא הקדיש לחקר חייו ועבודתו של מורו האהוב.

יאנוש קורצ'אק היה רופא, מחנך והוגה חינוכי, סופר ופעיל חברתי יהודי- פולני.  הוא היה ממבשרי פעילות למען זכויות הילד ובתי היתומים שהקים וניהל היו מהחלוצים בחינוך דמוקרטי, אבחון חינוכי ושיקום ילדים. הוא היה מפורסם בכל רחבי פולין.

בית היתומים של קורצ'אק היה מוסד ותיק בוורשה ופעל במשך שלושים שנה, במהלכן קלט מעל 550 חניכים.

ב-5 באוגוסט 1942 הגיעו חיילים גרמנים והעבירו את 300 היתומים וחלק מאנשי הצוות למחנה ההשמדה טרבלינקה. למרות ההצעות שקיבל קורצ'אק להציל את חייו, הוא יצא עם הילדים אל מותו בתאי הגזים טרבלינקה. בכך הפך לאחד הסמלים ההיסטוריים-יהודיים הגדולים של ימינו.

מי שהכיר את יאנוש קורצ׳אק ואת תפיסת עולמו לא יתפלא על שבחר ללכת אל מותו עם הילדים.

קורצ׳אק האמין כי לימודים צריכים להתבסס על כבוד אמיתי ואהבה לילדים ולא על התוכן הנלמד או רצונותיו של המבוגר. הוא חשב כי אי אפשר להקנות ערכים ולחנך ילדים מתוך התנשאות והשפלה. רק מתוך כבוד ודיאלוג.
משנתו התבססה על שוויון בין הילד לכל אדם ומתוך הכרה שלילד יש עולם פנימי מלא ועשיר. הילדות היא חלק מהותי מהחיים עצמם. קורצ'אק האמין  כי אסור לחנך מתוך פחד וכי חייבים לאפשר לילד התפתחות חופשית מותאמת. המחנך צריך לכבד את עבודתו ומאמציו של הילד.

בשנת 1929 חיבר קורצ'אק אמנה לילדים הכוללת בין השאר את הזכות לאהבה וכבוד, הזכות לחיות את ההווה, להיות נאמן לעצמך, לעשות שגיאות ולשמור סוד. על בסיס אמנה זו נכתבה אמנת זכויות הילד של האו״מ בשנת 1989.
בשני המוסדות החינוכיים שניהל, שנועדו לילדים בגיל 7–14, מומשו הרעיונות של חברת ילדים בעלת מנהל עצמי שיצרה את מוסדותיה האוטונומיים כמו פרלמנט ובית דין שנוהלו בידי הילדים, עיתון, מערכת תורנויות ואפילו קופת הלוואות. עד היום לא נתקלתי במסגרות בית ספריות כל כך ליברליות.

בית היתומים הועבר לגטו ורשה ב 2 לאוקטובר 1940. בתחילת חודש אוגוסט 1942 שטחו של הגטו הוקף על שוטרים ופלוגות אס-אס אוקראינים ולטביים. בזמן קיומה של האקציה הגדולה, השלב העיקרי של השמדת אוכלוסיית גטו ורשה, קורצ'אק דחה שוב הצעות להצלה, כי לא היה מוכן לנטוש את ילדיו ועובדיו בבית היתומים. ביום הגירוש הוביל קורצ'אק את מסע חניכיו לכיכר המוות ממנה יצאו טרנספורטים  למחנות ההשמדה. קורצ'אק צעד בראש התהלוכה הטראגית הזאת, בראש גלוי, בנעליים צבאיות גבוהות אוחז בידיהם של שני ילדים, לעיתים אף נושא בידיו את הפעוט הקטן ביותר. במסע השתתפו כ-200 ילדים וכעשרה מטפלים.

קורצ'אק נרצח יחד עם חניכיו במחנה ההשמדה טרבלינקה. בשנת 1948 לאחר מותו הוענק לקורצ׳אק ״צלב אבירי מסדר תחיית פולין״
בישראל כל ילד לומד מי היה יאנוש קורצ׳אק. גיבור בגיהינום שלא ידענו מעולם. לעיתים גיבורים הם אלה שבוחרים למות עבור אלה שאהבו.
מיליון ומאתיים אלף ילדים יהודים נרצחו במחנות ההשמדה. כל חטאם היה שנולדו יהודים. במסגרת תכנית שטנית ושיטתית להשמדת עם.

ואני כמורה יהודייה, לא מוצאת את המילים שיכילו את הרוע, את המילים שיתארו עולם יהודי עשיר ומגוון, ילדים שהלכו לבתי ספר  ולמדו ויום אחד עולמם נגמר. ברגע אחד, באבחת סכין או יריית כדור בגבו של איש או ילד. משפחות שנעקרו ממגוריהן והועברו לגטאות ולמחנות העבודה. עד שבנו את מכונות ההשמדה ותאי הגזים והשמידו משפחות שלמות בשיטתיות באופן תעשייתי. המטרה הייתה ברורה לחסל עם שלם.

והאחרים עצמו עיניים.

השואה היא אות קין על האנושות כולה

ואני כמזכ״לית הסתדרות המורים וכיהודייה אזכור את כולם. גם את יאנוש קורצ׳אק, גם את אנה פרנק וגם את כל מיליוני ההורים, הילדים, השורדים והמתים שהיו בגיהינום הזה.

מדי שנה אנו בהסתדרות המורים מגיעים למחנה ההשמדה אושוויץ, למצעד החיים.

לא נשכח !!"

בחלק הפדגוגי של הכנס הציגו נציגות הסתדרות המורים את העשייה החינוכית הייחודית והפורה בתחום החינוך לזיכרון השואה.

גב' עדנה דוד, סגנית המזכ"לית ויו"ר סניף חיפה והמרחב הציגה פרויקט ייחודי של שיתוף פעולה בין מנהלים יהודים ופולנים שמטרתו ליצור גשר לקשרים חינוכיים, ערכיים ובין אישיים בין אנשי חינוך משתי המדינות.
גב' מוריה זגורי, יו"ר סניף קריית גת הציגה פרויקט חינוכי בשם "פרויקט הפרפר" שמטרתו להנציח את זכרם של ילדים וילדות אשר ניספו בשואה, באמצעות למידה וחקר המשלבים 3 תחומי דעת. .
עדנה ומוריה הציגו את הפרויקטים בפני כל באי הכנס, וזכו למשובים של הערכה, הוקרה ועניין על העשייה החינוכית החשובה.

 

עדנה דוד, סגנית מזכ"לית הסתדרות המורים ויו"ר סניף חיפה והמרחב

"זכיתי ליטול חלק באירוע המרגש והמיוחד, לרגל יום הזיכרון ה-76 לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ, אשר התקיים השנה בהתאם להנחיות משרד הבריאות ב-ZOOM. כבת למשפחה של ניצול שואה, השואה הייתה נוכחת בבית הורי, וליוותה אותי משחר ילדותי. המסע המרתק של משלחת מנהלי בתי הספר, בראשה יצאתי לסיור במחנות ההשמדה מטעם הסתדרות המורים, התחבר אצלי לסיפוריו של אבי המנוח על משפחתו ועל העיירה גריידינג, בה גידלו הוריו משפחה ענפה.

השתתפותן של שתי הנציגות שלנו בטקס, הוסיפה לי גאוות יחידה , הן היו רהוטות, מרתקות ומעניינות. גם הדוברים מחו"ל היו מעניינים והתרגום היה מדויק ויעיל. שילוב האירוע עם הטקס מהמחנה היה נכון ומוצלח. האירוע מאוד ריגש אותי. יישר כוח לפסח לנדסברג, ליוסי מיכל ולכל מי שתרם להצלחת האירוע. בברכה"

גילה פינקלשטיין, חברת הוועדה לקשרי חוץ בהסתדרות המורים

"אני השתתפתי בסמינר ולאורך כל הטקס כולל הפאנל. הסמינר היה קצר לטעמי, הארגון היה טוב. הטקס, היה מרגש ביותר, נראה כי השנה יוחס מקום של כבוד גדול יותר לשואת העם היהודי.
הרב שהופיע בתפילה מתוך בית כנסת היה מצמרר ומעורר כבוד. כמו כן לראות את אושוויץ מושלגת ואת והבחירה לשדר מתוך בניין 2 היו מצמררים עד דמעות והוסיפו משמעות לטקס.
תודה על הזכות שניתנה לי להשתתף ביום המיוחד הזה.

 

ענת עובדיה, סגנית מזכ"לית הסתדרות המורים ויו"ר סניף נוף הגליל, מגדל העמק והעמקים.