ראי ראי שעל הקיר, מי היפה בכל
ראי ראי שעל הקיר, מי היפה בכל

ראי ראי שעל הקיר, מי היפה בכל העיר?
נורית יובל
מאיירת סופרת, עורכת

 

ילדות היא עונת התגליות של האדם, והילד בוחן כל תופעה. כשהוא מורח בוץ אין הוא "מלכלך" אלא חש את החומר, וכשהוא שובר כוס אין הוא "פרא אדם" אלא לומד את תכונות הזכוכית.
אחד החפצים המרתקים והמפתיעים ביותר בסביבת הילד היא מַראַת הזכוכית, ואני זוכרת את עצמי כילדה מתגנבת אליה מכל צד, גם מאחור, ומנסה לראות מתי "היא תבחין בי"... פעמים רבות ניסיתי לעמוד מולה, לעצום את עיני ולראות איך אני נראית כאשר אני ישנה. עבר זמן עד שהבנתי שלא המראה רואה אותי, אלא אני היא הרואה בעיני. עוד ניסיתי להבין איך המראה מעיזה להפוך אותי, וכאשר אני מרימה את ידי הימנית, מרימה דמותי שבמראה דווקא את היד השמאלית?
ומהי דמות? ומהי בבואה? והאם הצל גם הוא דמות ובבואה? ואיזה מילים נוספות אפשר להכיר מול מכיתת הזכוכית המשונה הזו (מול, גוף, צורה, הבעה, ארשת, התפרצפות, הופעה, שמאל וימין)? ומה נמצא מאחוריה, באמת סתם דלת של ארון? ולמה בבואתי שבשלולית רוטטת? ואיך זה שאנחנו נמצאים פתאום בחלונות הראווה שברחוב?
בתור לקופת חולים, כשצריך להעסיק את הילד שעות ארוכות, אנו מפשפשות בארנק למצוא משהו שיעניין אותו, וכמעט תמיד נמצאת לנו המראה הקטנה. זו ההזדמנות לנהל סביבה שיחה ארוכה, לקרב אליה את שאר החפציםשבארנק ולראות בה את צידם הנסתר מעינינו, או את האיש שיושב מאחורינו, בלי להפנות לעברו את הראש, ולרכז בעזרתה את קרני האור לכתם זוהר על הקיר.
ילדי הגן יכולים לקבל לידיהם זכוכית פשוטה (כדאי לבקש מהזגג לשייף היטב את הצדדים) וללמוד את סוד הקסם במשיחת מכחול וצבע כסף. אחר-כך, כשהצבע התייבש, אפשר להפוך, למרוח מסגרת של דבק מסביב ולקשט בקטניות בישות שגם אותן ניתן לצבוע בהתזה. איזו אמא לא תתהדר במראה מפוארת שכזו?
מובן מאליו שלא ייתכן לטפל בנושא הזה ללא שירים וסיפורים. טוב שנמצא לנו הספר: שוק המראות הקטנות, מאת שלומית כהן-אסיף, בהוצאת הקיבוץ המאוחד. אחרי שבדקנו את תופעת הראי הקסומה, נוכל לקרוא אודותיה עוד ועוד בשירים:
אחרי שאני מסתפר
למראה אני חוזר.
זה אחר או אני?
זה אני או אחר? (ע' 9)
למרות שאינני אוהבת לחבר רגשי אשמה לכל מקרה, מצא חן בעיני הרעיון שבשיר רסיס שלם: "הראי נשבר לרסיסים / (לא אני שברתי, אינני אשם) / בכל רסיס אני רואה אותי / כמו בראי אחד שלם." (ע' 21)
הבבואה עוררה הרבה שערוריות הסטוריות, החל מנרקיס היפהפה שהתאהב בדמותו, דרך אמה המרושעת של שלגיה ועד כל שמגלה אותה בראי. זהו אוצר בלום לטיפול בידי גננות והורים.

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
16/09/2019
8
16/09/2019
בנוגע לסייעת השנייה בגני הילדים
8
16/09/2019
מתופעה לפיה גננות חוות אלימות מתלמידים
8
30/08/2019
על פי ההסכם בין הסתדרות המורים למשרד האוצר יופחת ...
8
29/08/2019
תודה לאלפים שהגיעו מכל רחבי הארץ. תודה לאלפים ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד