על המדף - טיפוחון
על המדף - טיפוחון

על המדף - טיפוחון
גדעון לוין

טיפוחון -  טיפוח פעוטות -  מדריך למחנכים ולהורים
מאת ס. גל ואלכסנדרוביץ'. הוצאת דיונון

באוגוסט 1999 הופיעה המהדורה השלישית של ספר חשוב זה. הוא הורחב, עודכן ושונה במידה רבה מן המהדורה הראשונה והשנייה שהופיעו בשנת 1992. נראה לי שספר זה חשוב שיימצא בידי כל עובדת במעונות-יום או בגני-ילדים לפעוטות ורצוי שיימצא בידי ההורים.
יש בספר שני מוקדים. מוקד אחד הוא הילד, התפתחותו ובעיותיו. במוקד זה ההדגשה היא על השוני שבין הילדים. בענין השוני האינטלקטואלי מוצגת גישתו של ה' גארדנר על האינטליגנציות המרובות והשונות.
פרק מיוחד עוסק בגישה זו ופרק אחר הקשור בנושא עוסק בחשיבה ובשפה של ילדים בגיל הרך. מִפְרקים אלה נובעת המסקנה החינוכית שיש להבטיח לכל ילד עיסוק ייחודי ולאפשר לו לבחור את פעילותו לפי העדפותיו.
מכאן מגיעות המְחַברות למסקנות על חשיבות הציוד ויצירת הסביבה החינוכית הנאותה.
פרקים אחרים מוקדשים לבעיות מיוחדות כמו ההתעללות בילדים, ההתמודדות עם פגיעה גופנית, הטיפול בילד הקשה ועוד. פרקים נוספים מוקדשים לקשר בין הילדים ובעלי-חיים, הקשר אל הספר ואל הטכנולוגיה של שנות האלפיים במעון ובבית.
המוקד השני עוסק בצוות ומדגיש את חשיבות קשרי הצוות -  הן צוות המעון והן הצוות של מחנכות והורים.
חשיבות התקשורת הבין-צוותית מודגשת ומוסברת לא רק ליצירת אווירה חינוכית נאותה אלא גם למען התפתחותם התקינה של הילדים. בסיום הספר ישנם מספר נספחים העוסקים בהצעות הדרכה מעשיות מאוד בתחום זה. כגון: מסמך הערכה התפתחותית, גיליון דיווח יומי להורים, גיליון דיווח כללי להורים וגיליון הערכה למחנכת הניתן על-ידי מנהלת המעון לכל אחת מהן. חשיבות מסמכים אלה איננה בניסוח זה או אחר, אלא בעצם קיומם המחייב את צוות העובדים לחשיבה מתמדת על מעשיהם והשפעתם על הילדים. עם כל עומס העבודה ומספר הילדים הרב מדי בכל מעון, נראה לי חלק זה בעבודת הצוות חיוני ביותר. הוא מורגש, בדרך כלל, על-ידי הצוות כמעמסה כבדה בראשית העבודה, אך עד מהרה מתברר להם שעבודה זאת מאפשרת להם לעשות את עבודתם ביתר יעילות וביתר אחריות.
בסיום הספר ישנה ביבליוגרפיה רחבה בעברית ובאנגלית, שיכולה להרחיב את הדעת. אם נכונה הטענה הנשמעת בימינו שילדים פעוטים הם יותר אינטליגנטים, כי אז יכולה להיווצר בעיה לעובדות עם הילדים האלה... הספר של גל ואלכסנדרוביץ יכול להקל עליהן דילמה זאת במידה ניכרת ואולי בכך יתרונו הגדול. הספר מבוסס על ממצאים מודרניים של מדעי החינוך והפסיכולוגיה, אך קריאתו אפשרית לכל נפש. מומלץ מאוד!

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
24/09/2020
אנחנו מודעים לקשיים ולסכנות ההידבקות ומציפים אותם ...
8
23/09/2020
אני שמחה לבשר לכם כי הגדלנו את תקציב המלגות ואת ...
8
17/09/2020
פנייה דחופה בעניין נוהל החינוך המיוחד מתכונת למידה ...
8
13/09/2020
אנו מתנגדים מכל וכל להחרגת החינוך המיוחד מכלל ...
8
10/09/2020
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד