בפתח החוברת
בפתח החוברת

 

לחברותינו הגננות,

שנות האלפיים בפתח וניצני שלום נראים בארץ.

עם כאב המחיר ובתקווה לשלום אמת,

שיביא פריחה מחודשת לחברה ולחינוך בישראל.

המחלקה לגננות ומערכת הד-הגן

 

בפתח החוברת

 

חוברת ב' לשנת תש"ס תגיע אל מנויינו בינואר 2000, זמן היסטורי, פתחו של מילניום חדש. המאמר הפותח של הגב' דליה לימור, מנהלת האגף לחינוך קדם-יסודי, הוא בבחינת צפי אודות הגננת העתידית. מערכת החינוך כולה חדורה בהכרת הצורך להיערך לעולם המורכב שלקראתו נידרש להכין את ילדינו.

את הדהרה המואצת לעולם של מחר, עוצרים הילדים בני השלוש הנכנסים בהמוניהם אל המערכת כשחלקם טרם נגמלו מחיתולים ועדיין אינם שולטים בצרכים. ציבור הגננות שלנו מתמודד עם קליטתם של "ילדי רבע לשלוש" בגנים. נושא זה נדון בהרחבה במאמר של הפסיכולוגית ד"ר קלודי טל, המחזיר אותנו אל תהליכי הסוציאליזציה הבסיסיים ואל השינויים שחלו בגישות לגמילה, עניין המהווה תנאי הכרחי לתהליך חינוכי נאות. רק אם מתקיים תנאי זה, אפשר להמריא אל עולמות המדע והטכנולוגיה.

מאמרים בנושא המחשב: של ד"ר ניר-גל ופרופ' קליין מאוניברסיטת בר-אילן בדקו את תיווכו של המבוגר בפעילות מחשב של ילדי גן וטלי יוגב ממכללת סמינר הקיבוצים מביאה סקירה על הטמעת המחשבים בגני-הילדים. מושגים ודרכי הוראת המתמטיקה נדונים במאמרים של ד"ר דינה שטכל ותלמה גביש.

במדור דרכי עבודה -  אוסף עשיר ומגוון של עשייה בגנים, החל מהקמת אתר אינטרנט בגן של מיכל גורדון, למידת חקר בגן של יהודית אייל, פרויקט שנתי מרשים שהסתיים ב"שוק גן" בשכונת עין כרם שאירגנו ילדי גן המעיין, נושאים לימודיים הקשורים בבישול ובהרגלי תזונה נכונים, חגיגת ספר בראשית בגן ממ"ד ותכנית לילדים ולהוריהם במרכז הפעו"ט, שבקרית טבעון.

על המדף -  ספר הדרכה למחנכות במעונות "טיפוחון" -  במהדורה חדשה ומעודכנת, מקלונים -  מערכת רב-תכליתית והנחיות להפעלות שונות ומגוונות וספר ילדים, פרי-עטה של גננת בגן משולב.

ומדורינו הקבועים -  תגובות ורשמים, באגף ובמחלקה.

לסיום ברצוני לפנות אל חברותינו הגננות, המפקחות ואנשי הגיל הרך במכללות שלא השתתפו בגליון המיוחד של הד הגן בנושא רג'יו אמיליה. מערכת הד-הגן מצפה לתגובות ולכתבות בעקבות רג'יו אמיליה. חברות שהיו בסיור וחברות שקראו את הגיליון המיוחד שהוקדש לרג'יו -  כל יוזמה חינוכית שמתפתחת בהשראת רעיונות חינוכיים האופייניים לרג'יו תתקבל בברכה במערכת הד-הגן.

מרים סנפיר

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
5/07/2020
יפה בן דויד בראיון מיוחד בתוכנית "אופירה ...
8
30/06/2020
חברות וחברים יקרים, היום מגיעה לסיומה שנת ...
8
29/06/2020
מכתב לשר החינוך
8
25/06/2020
משך כל תקופת משבר הקורונה
8
20/06/2020
בתי ספר לחינוך מיוחד, שבהם יש חטיבות ביניים ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד