דבריה של יפה בן דויד, מזכ"לית הסתדרות המורים , בכנס ארצי לעמיתים בחינוך הממלכתי

דבריה של יפה בן דויד, מזכ"לית הסתדרות המורים , בכנס ארצי לעמיתים בחינוך הממלכתי

מלון דן-פנורמה, תל-אביב, ר"ח מנחם-אב, 24.7.17
24/07/2017
דבריה של יפה בן דויד, מזכ"לית הסתדרות המורים , בכנס ארצי לעמיתים בחינוך הממלכתי

  

 

נטלתי בידי את ההזמנה, כדי לעמוד על אופי המפגש השנתי הזה, ומצאתי שהוא סובב סביב מילת המפתח; שינוי. הציטוט מפי מהאטמה גנדי הוא המוטו: הֱיה השינוי. הֱיה אתה, נהיה כולנו. אני ואתה נשנה את העולם. עיון בתכנים ובנושאי הדיונים, מלמד שההתמקדות היא באחריות ובמעורבות חברתית.  

שינוי – הוא דבר טוב, אבל לא תמיד. הוא בוודאי איננו ערך מוחלט העומד בפני עצמו. מי שרוצה לשנות, עליו הראָיה שהוא אכן מתכוון ושואף לשינוי חיובי. יש אנשים שמנסים לשנות, לגבש עקרונות חדשים ולסלול דרכים חדשות, וכדאי מאד להקפיד ולהשגיח עליהם ועל מעשיהם. דוגמאות לא חסרות, ולא זה המקום להיכנס לפרטים. 

אני כן רוצה לומר כמה מילים על מהאטמה גנדי, הסופר, הפילוסוף ואבי האומה ההודית, שהוביל את עמו, בראשית המאה הקודמת, למחאה חברתית ותרבותית למען זכויות אדם. גנדי, שנתקל בילדותו בתופעות בולטות של אי-צדק חברתי, דעות קדומות, אפליה וגזענות, הפך את האקטיביזם החברתי לדרך חיים. ההצלחה הגדולה הרשומה על שמו בדפי ההיסטוריה היא במאבק נגד האימפריה הבריטית ועצמאות האומה ההודית, אבל האמת היא שהישגו המשמעותי הראשון היה בסיוע למאבקם של איכרים הודים עניים באחד המחוזות, כנגד המיסוי וההזנחה של בעלי האדמות והרעב שהיה מנת חלקם של המוני הפועלים הפשוטים. 

ציטוט אחר, אולי משלים, של גנדי מבטא באופן חד וברור את המאבק החברתי, שעדיין לא הסתיים. וכך אמר: "קודם הם מתעלמים ממך. אז הם צוחקים עליך. אחר כך הם נלחמים בך. בסוף – אתה מנצח". 

היוזמות החברתיות של עמותות וארגונים ומתנדבים ופעילים, במגוון רחב של תחומים – שרק אל חלקם נתוודע היום ומחר – עשויות לעשות את השינוי ולהפוך את הפירמידה. במקום הנהנתנות והצעקנות, במקום הרדידות והסגידה לחיצוניות, מוכח לא פעם – ותפקידנו להעצים את התופעה – שלא עוצמת המעמד והקריירה, ולא יפי הגוף והמראה הם קני המידה לאושר ולעושר פנימי. לא השגשוג הכלכלי, אלא מידות החמלה, החסד והכבוד ההדדי. מידות הנתינה והשיתוף, המעורבות והאחריות החברתית. 

לא נס ליחם של הנכסים הרוחניים האלה. לא אבד הכלח על העולם הפנימי, הרוחני, החווייתי, של תלמידים ושל מורים שצריכים להוביל אותם. זה שינוי מבורך. זה לא שינוי קוסמטי, אלא מהותי, שמלמד להבחין בין עיקר לטפל, בין חשוב למשני, בין אור לחושך, בין רכילות ומציצנות לרוח איתנה של אהבת אדם ותרומה לחברה. 

חיזוק החינוך לערכים, לטיפוח החשיבה וההתנהגות המוסרית, למעורבות ולאחריות – הם בליבת התפיסה החינוכית, שצריכה להיות משותפת לכולנו. לצד תכנים וידע, אנחנו מחויבים למימד ההתנהגותי, לחיזוק תחושת ההשתייכות לקהילה, לטיפוח מנהיגות צעירה, בעלת חוסן חברתי. בית הספר הוא בית חינוך, ואת זה אפשר לעשות, בהתמדה ובמסירות, בשיתוף הורים, תלמידים, רשויות וכמובן בשיתוף עם הקהילה כולה. בהתחלה מתעלמים, אחר כך מלגלגים, יש גורמים שלא מאמינים ויש כאלה שנלחמים, אבל איך אמר מהאטמה גנדי? בסוף – אתה מנצח. אנחנו מנצחים. 

מאחלת לכולנו כנס פורה ומועיל ונעים. 

מאמרים אחרונים

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
24/09/2020
אנחנו מודעים לקשיים ולסכנות ההידבקות ומציפים אותם ...
8
23/09/2020
אני שמחה לבשר לכם כי הגדלנו את תקציב המלגות ואת ...
8
17/09/2020
פנייה דחופה בעניין נוהל החינוך המיוחד מתכונת למידה ...
8
13/09/2020
אנו מתנגדים מכל וכל להחרגת החינוך המיוחד מכלל ...
8
10/09/2020
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד