סמינר המורים הישראלי – גרמני, ברלין, יולי 2013

סמינר המורים הישראלי – גרמני, ברלין, יולי 2013

1/10/2013

ראיתי מודעה ב"שיעור חופשי", הגשתי מועמדות, התקבלתי והשתתפתי במשלחת המורים לסמינר הישראלי-גרמני שנערך בברלין בחודש יולי 2013.

את הסמינר מארגנת "עמותת המורים למלחמה בגזענות ובאנטישמיות" (מייסודה של הסתדרות המורים). היה זה הסמינר המשותף ה-26 שמקיימות הסתדרויות המורים הישראלית והגרמנית והוא מתקיים פעם בישראל ופעם בגרמניה כבר ארבעים שנה. את המפעל יזם ד"ר שלום לוין שהיה אז מזכ"ל הסתדרות המורים ולימים נשיא הסתדרות המורים ויו"ר העמותה. היום עומד בראש העמותה ד"ר אברהם רוכלי, לשעבר ראש מכללת לוינסקי וחבר המועצה להשכלה גבוהה. בהוצאות נושאות שתי ההסתדרויות למעט כרטיס הטיסה שהוא משולם על ידי המשתתפים.  

המיוחד בסמינר הזה שההרצאות ניתנות על ידי המשתתפים עצמם. כל אחד מרצה  בשפתו ויש תרגום סימולטני.

 

תוכנית הסמינר נקבעת על ידי שני הרכזים – הישראלי והגרמני.הסמינר נמשך שבוע ימים. במהלכו נערכים סיורים באתרים כמו וילה ונזה ומחנה הריכוז זקסנהאוזן בגרמניה, ובישראל מבקרים ביד ושם ובאתרי הנצחה. 

הקבוצה הישראלית היתה חבורה מגוונת של מורים העוסקים בתחומים שונים ומלמדים גילאים שונים, מגן הילדים ועד המכללות לחינוך. היתה גם נציגות למגזרים השונים. מה שחיבר את כולנו היה הרצון והאכפתיות לעסוק בנושאים הקשורים בגזענות אז והיום, קשר, ולעיתים אישי, לנושא השואה והחשיבות הרבה שאנחנו מייחסים לנושא ולהוראתו.

 

כמעט מייד נוצרו קשרים עם המשלחת הגרמנית לסמינר. אלה מבינינו שהשתתפו בסמינר הקודם שהיה בישראל, פגשו כמה חברים גרמנים שגם הם השתתפו בסמינר הקודם. היו חיבוקים והיה צחוק. אילקה ארגנה כבר בערב הראשון משחק היכרות בין כולנו והשיחות קלחו והידידות הלכה והתעצמה במהלך הסמינר. השיחות היו כמובן באנגלית, אך עד מהרה הפכו לשיחות בשלוש שפות בצורה מעורבת. ישבנו בהרצאות והיתה האזנה רצינית והיו דיונים מעמיקים ונשאלו שאלות נוקבות ותגובות מעניינות. ערכנו סיורים משותפים בעקבות היהודים בברלין. אחד השיאים של הסמינר היה הטקס המשותף שערכנו במחנה הריכוז בזקסנהאוזן בשלוש שפות. לא נותרה עין יבשה כשסוזי שלנו שרה ביידיש.

 

דיברנו המון אחד עם השני. רעיונות התקבלו ברצון ובעניין, חשבנו יחד, התלבטנו וחלמנו על פעילות משותפת, על הדרכים להעברת חלק מהרעיונות לבתי הספר בגרמניה ובישראל.  

חלק מהנושאים שחברי המשלחת הרצו עליהם: יוסי אברהם הרצה על ילדים בגטו ובעקר על ילדים חרשים. יוסי עובד עם ילדים חרשים והציג בפנינו פן מרתק שלא חשבנו עליו קודם. רחל סגלוביץ  סיפרה את סיפור מחנות העקורים לאחר המלחמה. רחל היא בת הדור השני ומתנדבת במועדון "קפה ביאליק" לקשישים, ביניהם ניצולי שואה, והביאה את סיפורו של המועדון ועדות של אחת החברות שם. פלוריאן הרצה על ייצוג הצבא הגרמני בספרי הלימוד בגרמניה. ניקול  סיפרה את סיפורו המרתק  של אביה היהודי, כיצד התמודד עם היותו יהודי בגרמניה במהלך המלחמה ואחריה. אני, יעל, הרציתי על הייחודי והמשותף לשואה ולג'נוסייד.

 

הרצאות נוספות של חברי המשלחת עסקו ביחסי גרמניה וישראל, דילמות של יהודים בשואה, עיצוב הזיכרון, דילמות בהוראת השואה ,המיעוט הערבי בישראל, ילדים במחנות המעבר. 

עם סיום הסמינר נפרדנו מחברינו הגרמנים במסיבה מרגשת ביותר. שניים מעמיתינו הגרמנים הצטרפו לטיולים שערכנו במשך שלושה ימים לאחר הסמינר. נפרדנו מברלין , ברלין שזוכרת את עברה, כולל התקופה הנאצית, ושבנו הביתה. בעוד כשנה וחצי יתקיים הסמינר הבא בארץ, יגיעו עמיתינו הגרמנים ושוב נשב יחד, נדבר, נלמד, נתווכח, נצחק ונחלום על עולם טוב יותר, על הבנה ושיתוף פעולה.

 

בתמונה האחרונה -  

שלט במחנה הריכוז זקסנהאוזן ועליו דברי אסיר פולני ששרד את המחנה: "אני יודע דבר אחד נוסף – שאירופה של העתיד לא תוכל להתקיים בלי להזכיר את כל אלה, לא משנה מה לאומיותם, שנרצחו באותו זמן בשנאה ובבוז מוחלט, שעונו למוות, הורעבו, הומתו בגז, נשרפו ונתלו..." 

חברי המשלחת לסמינר בברלין : ד"ר אברהם רוכלי – ראש המשלחת, יוסי אברהם, חאלד אל-אסאדי, יעל בוגין, פרח בנארד, סוזי גרוס, מירי הראל, שחר ויסו, אריאלה וול, ענת לוי, חדווה נקוס, רחל סגלוביץ, שרון עזריה, אורי קציר, אירית קרסיק, נתליה שווייצר. 

 

 

 

 

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
15/11/2018
יחד עם מנכ״ל משרד החינוך, שמואל אבואב ויו״ר ת“א ...
8
13/11/2018
לאור המצב הבטחוני, בכפוף להוראות פיקוד העורף - ...
8
12/11/2018
לאור המצב הבטחוני, בכפוף להחלטת פקוד העורף ובתיאום ...
8
6/11/2018
בנוגע לשביתה המתוכננת מחר במשק: הסתדרות המורים לא ...
8
4/11/2018
עמותת המחנכים למלחמה בגזענות ובאנטישמיות
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד