השתלמויות לאורך החיים
השתלמויות לאורך החיים

על המחקר

מידע חיוני וקרדיטים חשובים

 

 

המחקר המדווח בשישה המאמרים נערך ב"מכון מופ"ת – בית ספר למחקר ופיתוח תכניות בהכשרת עובדי חינוך והוראה במכללות" בשנים תשס"ו-תשס"ח. רשות המחקר של המכון הקימה בסוף תשס"ה את "רשת עמיתי מחקר" הראשונה בראשות ד"ר רמה קלויר. הצוות המדווח את מחקרו במאמרים אלה היה אחד מצוותי הרשת. בראש הצוות עמדה פרופ' דרורה כפיר מן המכללה האקדמית בית ברל, וחברו אליה ד"ר שלומית אבדור מאחוה – המכללה האקדמית לחינוך, ד"ר רוני ריינגולד מאחוה – המכללה האקדמית לחינוך ומיכל היישריק מן המכללה האקדמית בית ברל.

בשנת תשס"ו עסק הצוות בקריאה ובעיבוד הספרות העוסקת בנושא אותו בחר לחקור: הכשרה ראשונית ופיתוח מקצועי מתמשך של מורים כרצף אחד (דוח מספר 1). בשנים תשס"ז-תשס"ח נאספו נתוני המחקר האמפירי לאחר שאושר על ידי לשכת המדען הראשי במשרד החינוך. בתחילה רואיינו 44 מנהלים ובעלי תפקידים בכירים (במטה משרד החינוך, במחוזות, במרכזי פסג"ה, במחלקות לחינוך ברשויות המקומיות, במוסדות להכשרת מורים ובבתי ספר). החל מדרג המנהלים והמפקחים על המחוזות נבחרו המרואיינים בשיטת המניפה: הבכירים ביותר המליצו על המנהלים של מרכזי פסג"ה, מחלקות לחינוך ברשויות המקומיות ומנהלי בתי ספר אשר לדעתם כדאי לחקור את פעילותם הטובה בתחום הנחקר. במוסדות להכשרת מורים (מכללות ואוניברסיטאות) נדגמו ראשי מוסדות ומחלקות בהם בוצעה או מבוצעת גם כיום פעילות רחבת היקף בתחום הפיתוח המקצועי של מורים. כל הראיונות עובדו בשיטה של ניתוח תוכן שהעלה שמונה תמות מרכזיות (דוח מספר 2). בשלב האמפירי השני השיבו 322 מורים מבתי ספר יסודיים ועל-יסודיים לשאלון ארוך ומורכב שסקר את התפתחותם המקצועית (דוח מספר 3). השאלון כלל נושאים שעלו בסקירת הספרות ובראיונות גם יחד. בתי הספר שנדגמו הם אותם בתי ספר בהם רואיינו המנהלים ובתי ספר נוספים שהומלצו לנו על ידי הבכירים לפי אותם קריטריונים. הנתונים משאלוני המורים עובדו בשיטות כמותיות. תודה לכולם.

ראשי הצוותים האחרים של רשת עמיתי מחקר, ד"ר מירי לוין-רוזליס, פרופ' דורון נידרלנד ופרופ' עירית קופפרברג, יחד עם ראש הרשת שמשו ועדת היגוי למחקר בחברות ובמקצועיות. תודה גם להם.

כאשר כתבנו את המאמרים הכלולים בחוברת זו על בסיס ממצאינו שדווחו בשלושה דוחות המחקר הקפדנו על כך שכל מאמר יעמוד בזכות עצמו. לפיכך ייתכן שרעיונות מרכזיים מוזכרים בקובץ המאמרים ביותר ממאמר אחד, אך תמיד בהקשר רלבנטי לנושא אותו מאמר.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
30/08/2019
על פי ההסכם בין הסתדרות המורים למשרד האוצר יופחת ...
8
29/08/2019
תודה לאלפים שהגיעו מכל רחבי הארץ. תודה לאלפים ...
8
27/08/2019

זוהי שעת מבחן !

יפה בן דויד, ...
8
21/08/2019
משרד החינוך נענה לדרישותינו
8
20/08/2019
הפגישה התקיימה בלשכת השר בתל אביב, בארבע עיניים ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד