קדושת האדם

קדושת האדם

14/10/2015
קדושת האדםאזרחים, ככלל, הם אנשים ישרים והגונים. אזרחי ישראל, בני כל הדתות, שואפים לחיות חיים שלווים ושקטים, להתפרנס בכבוד, לחנך את ילדיהם ולשמוח עם משפחותיהם. זאת אמת פשוטה ובסיסית. אנשי דמים, הסתה ובריונות – הם מיעוט שבמיעוט בכל חברה. 

 

רצף הפיגועים ואירועי הטרור המדאיגים מחייבים אותנו, אנשי ההנהגה החינוכית, להשמיע קול ולעשות מעשה; בעוד אנשי כוחות הביטחון עושים עבודתם, מוטלת עלינו החובה והאחריות, ככל שהדבר בידינו, לפעול במגרש החינוכי שלנו כדי לבלום את הטירוף ואת הסחף. הדור הצעיר חש את האווירה, רואה את התלהטות היצרים, שומע את הקולות – ומפנים אותם, וזה בודאי רע לעתיד כולנו. 

 

מערכת חינוך, כידוע וכמקובל, אינה רק טכניקה של שיטות הוראה, מבחנים וציונים. יש לה תפקיד לא פחות חשוב לטפח אחריות חברתית; לפתח כלים ליצירת דו-קיום לצד מחויבות אישית של כל תלמיד לערכי שוויון, לזכויות אדם, למוסר ולדמוקרטיה; לחזק בלב התלמידים את עקרונות האחווה והתקווה, הפיוס והכבוד ההדדי בין איש לבין רעהו. בין כל בני האדם.  

 

אני קורא לכל עמיתיי, מורות ומורים, מנהלים וגננות ומחנכים, לפעול – אישה ואיש בסביבתו ובתפקידו – להרגעת המתיחות; מותר ורצוי לדבר באופן פתוח ומכבד בכיתות ובכל הזדמנות. צריך וחשוב לפתח דיונים כנים במגוון נושאים המטרידים את בני הנוער. אבל בד בבד יש גם להבהיר ולהדגיש את גבולות השיח. אין מחלוקת, עמוקה ככל שתהיה, שצריך לפתור עם סכין, עם אבן או מטען חבלה, חלילה. 

 

הסתדרות המורים מחויבת למסר של קדושת החיים. המסר הזה עומד, חי וקיים לעד, והוא לחלוטין מנותק מפוליטיקה. זהו קו אדום ומוחלט, שהתהליך החינוכי אמור לכלול ולהעצים ללא סייג. 

החינוך וההידברות הם עמודי התווך והם יסודות חוסנה של חברה ושל דמוקרטיה בריאה. חובתנו לשמור עליהם מכל משמר. 

 

יוסי וסרמן 

המזכיר הכללי 

לחדשות נוספות

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
5/09/2018
הנחיות ליישום הסכם אופק חדש למורי של"ח
8
5/09/2018
עלון 5
8
27/08/2018
בקרת התקן הרב תחומית תיערך אחת ל -5 שנים
8
23/08/2018
הקפאת ניהול עצמי בחט"ב בשנת תשע"ט
8
14/08/2018
מכתבה של מזכ"לית הסתדרות המורים למנהלת האגף ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד