הטמעת "אופק חדש" בבתי הספר השש שנתיים

הטמעת "אופק חדש" בבתי הספר השש שנתיים

21/10/2013
הטמעת "אופק חדש" בבתי הספר השש שנתיים

                        לחברינו המורים בחטיבות הביניים ובחטיבות העליונות 

                                          בבתי הספר השש שנתיים 

                        הטמעת "אופק חדש" בבתי הספר השש שנתיים 

 

מורים ומנהלים יקרים, 

בחודשים האחרונים מנהל "ארגון המורים" מאבק נגד "הסתדרות המורים" בנושא היציגות הארגונית בחטיבות הביניים, במסווה של דאגה ל"תפקוד השוטף של המורים בבתי הספר העל יסודיים, נוכח כפיית תנאי העבודה והשכר של רפורמת "אופק חדש" על מורי העל יסודי, תוך פגיעה משמעותית בתנאי שכרם ועבודתם ברצף מכיתה ז' – יב' " (מתוך האיגרת של רן ארז).

מאבק על אופי העבודה החינוכית בארץ הוא לגיטימי ואף רצוי. לא מכובד לבסס מאבק מסוג זה על עובדות מסולפות, בבחינת כל האמצעים מקדשים את המטרה. 

להזכירכם, ארגון המורים חתם על רפורמת "עוז לתמורה" לחטיבה העליונה בלבד לפני שנתיים. במערכת החינוך פעלה כבר אז רפורמת " אופק חדש" במשך ארבע שנים. ארגון המורים סרב מלכתחילה ליד המושטת של הסתדרות המורים לנהל מאבק משותף על הסכם עבודה והסכם שכר חדש לעובדי ההוראה בישראל, והחליט לפצל את הכוחות במאבק שמלכתחילה היה צריך להיות משותף, מתוך כונה של בידולו כארגון פרופסיונאלי. ארגון המורים ידע במפורש כבר בזמן החתימה על ההסכם החדש שלו, כי בבתי הספר השש שנתיים (שהם רק חלק מבתי הספר העל יסודיים בארץ) תתבצענה במקביל 2 רפורמות. אחת בכיתות ז' – ט' ואחת בכיתות י' – יב'. עובדה זו לא הפריעה לו בזמנו. לא שמענו בימים ההם (וגם לאחר מכן) שמנהלים בבתי ספר שש שנתיים, חברי ארגון המורים יצאו חוצץ נגד ההסכם עליו חתם ארגונם. מה השתנה מאז?! 

ארגון המורים שם עצמו כמייצג את החינוך העל יסודי כולו.  אך לא כך הוא. עשרות אלפי מורים בחרו ובוחרים מתוך חירות אישית להשתייך ארגונית להסתדרות המורים, בהאמינם שזהו ארגון אמין ואחראי הדואג לשיפור מתמיד בשכרם, במעמדם המקצועי, בתנאי עבודתם ובהטבות רבות בתחום התרבות, הרווחה, הצרכנות והביטוח. והראייה היא, שאין מורה המלמד היום בחטיבת הביניים המעוניין לחזור ל"עולם הישן". הסכם "אופק חדש" עדיין איננו מושלם. אנו שוקדים בימים אלה על "אופק חדש" שלב ב', כשהיעד הוא השוואת תנאי העבודה של המורים למדינות ה-OECD. יחד עם זאת, מהווה "אופק חדש" פריצת דרך מהותית במעמדו של המורה, ביוקרתו המקצועית ובאפשרויות פיתוחו המקצועי. 

אציין בנוסף, כי בפועל עובדים כבר עשרות בתי ספר שש שנתיים במערך של שתי רפורמות בהצלחה רבה. היערכות ללימודים במתכונת זו, דורשת השקעה מאמצים מרובה יותר מצד מנהלי בתי הספר השש שנתיים, אבל אין בכך, כדי לפגוע כהוא זה בתהליך הלימודי והחינוכי המתקיים בהם.  

ברצוני להדגיש כי אין שום צורך לבטל את בתי הספר השש שנתיים ולהפריד בין חטיבת הביניים לחטיבה העליונה. רפורמת "אופק חדש" באה לתת מענה אמיתי לצרכים של התלמידים בגילאי 12 – 15. לתת להם הזדמנות לצמיחה אישית, תוך התאמת אופי הלימודים וההתנסות הלימודית לשלב זה של התפתחותם. רפורמת "עוז לתמורה" באה לתת מענה לתלמידים בגילאי 15 – 18. רפורמת "עוז לתמורה" איננה מתאימה לתלמידים בחט"ב. אופק החשיבה הפדגוגית שלה מותאם אך ורק לחטיבה העליונה.  

אין כל צורך לפרק את בתי הספר השש שנתיים. צריך רק להטמיע בהם דפוסי לימוד וחינוך, המתאימים לכל שלב חינוכי. ואלה יכולים לשכון בשלום תחת קורת גג אחת.    

תחושתי היא כי המאבק הנוכחי של ארגון המורים הוא הזדמנות של הארגון להשתחרר מ"עוז לתמורה", רפורמה שמורים רבים בחטיבות העליונות מתנגדים לה, היות והיא פוגעת בשכרם, בערך שעת העבודה ובתנאי עבודתם.  

אני חוזרת ומציעה לארגון המורים לשלב ידיים ולהגיע להבנה לגבי ההתאמות הנדרשות בין שתי הרפורמות. הסתדרות המורים ממשיכה ותמשיך להיפגש עם משרדי האוצר והחינוך  ולהציע דרכים ליצירת התאמות לצרכים של בתי הספר השש שנתיים.  

מזכ"ל הסתדרות המורים הציע לרן ארז יותר מפעם אחת, תיאום והתאמות בנושא. לצערי, רן ארז סרב להצעות. 

אני מקווה, שהצעתי תיפול על אוזן קשובה. אני מקווה ששיקולים אינטרסנטיים ארגוניים   צרים לא יגררו את מערכת החינוך לטלטלה מיותרת. אני מקווה שמתוך כבוד הדדי והכרה ברורה שמהלך כזה הוא לטובת מערכת החינוך בארץ  - נגיע להסכמה משותפת. 

                                                                                             

 בברכה, 

                                                                             רות קופינסקי 

                                                                             ממונה על החינוך העל יסודי 

לחדשות נוספות

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
29/09/2020
זכאי להגיש תביעה לביטוח לאומי לדמי פגיעה בגין ...
8
29/09/2020
אנו מבקשים להדגיש כי עבודה בקייטנות במהלך חופשת ...
8
24/09/2020
אנחנו מודעים לקשיים ולסכנות ההידבקות ומציפים אותם ...
8
23/09/2020
אני שמחה לבשר לכם כי הגדלנו את תקציב המלגות ואת ...
8
17/09/2020
פנייה דחופה בעניין נוהל החינוך המיוחד מתכונת למידה ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד