אֵם כל המחוננים

אֵם כל המחוננים

8/08/2013
אֵם כל המחוננים

לא הרבה שורות הקדישה השבוע התקשורת – למעשה, מעט מאד, מעט מדי – כדי להעניק כבוד אחרון לאחת מענקיות הדור הזה, אשת חינוך מדהימה, הנחשבת לְאֵם כל המחוננים. לא הקדישו לזכרה שורות יקרות בעיתון, משום שאלה שמורות, על פי הגישה המעוותת של העיתונות, לשערוריות עסיסיות של מרמה ומין, לעברייני צעצוע באזיקים, לפוליטיקאים שהגו וביצעו גימיק חדש או לכוכבי ריאליטי מזדמנים. ואולם ד"ר אריקה לנדאו הייתה בסך הכל מחנכת. 

את כל חייה – והפעם זאת ממש לא פראזה ולא הפרזה – את כל שנותיה הבוגרים הקדישה לאיתור מחוננים, לטיפוח המצוינות והיצירתיות ולפיתוח הפוטנציאל של רבבות בני נוער, אותם חינכה לחשוב מחוץ לקופסה. ד"ר אריקה לנדאו היא ללא עוררין אחת הנשים החשובות, החזקות והמשפיעות של תקופתנו, אבל, כאמור, אישה שאין מאחוריה קופת שרצים, שמעולם לא דרשה, רק העניקה, לא שווה יותר מכמה שורות קצרות ויבשות בשולי עמודיו האחוריים של עיתון. אחרי מות. 

לפני כשנה העניקה לה הסתדרות המורים פרס מיוחד על מפעל חיים; מפעל חייה הוא המכון לקידום נוער, אותו הקימה לפני כ-44 שנים ואותו ניהלה מיומו הראשון ועד יומה האחרון. המכון הייחודי הזה אינו זקוק לתעודות, וגם לא לפרסים או לפרסומים. יש לו תעודה אחת, מוצקה, מוכחת, חד משמעית; היא כוללת למעלה מ-40 אלף שמות של בוגרים, שעברו בשעריו, שהתנסו בחוויית לימוד ייחודית, שזכו לחיבוק חם ולזריקת עידוד לא תסולא בפז, שדחפה ודרבנה אותם להרחיב אופקים, להוסיף ידע, להתקדם, גם במקומות שלאחרים היה נדמה כי הם שוגים ומחטיאים מטרה. רבים מהתלמידים ההם, שאותם איתרה ובחנה ובחרה, משמשים היום בתפקידי מפתח בחברה, בכלכלה, בתעשייה, בצבא, בתחומי תרבות ורוח. ד"ר אריקה לנדאו אינה זקוקה עוד למליצי יושר, שכן בוגרי המכון – נכון יותר לכנותם; בני טיפוחיה של אריקה – הם השגרירים הנאמנים שלה ושל המודל שיצרה, יזמה ופיתחה לאורך שנים. 

בכל דור ודור הגיחו מתוך שורות העם אנשי מופת, אנשים נדירים ובעלי חזון, שהילה דבקה בהם; בין אם בכוח אישיותם ובין אם בזכות מעשיהם. אריקה הייתה אחת מהם. אישה שחלמה והגשימה, אישה שהכירה בייעוד ודבקה במטרה. שליחותה החינוכית והחברתית הייתה ללא סייג, ללא תנאי, ללא ערעור והרהור מיותר. 

אבן הבוחן של מנהיגות היא היכולת להוציא דברים מן הכוח אל הפועל ולהפוך הלכה – למעשה. ד"ר אריקה לנדאו הייתה מנהיגה חינוכית וחברתית, הטביעה חותמה על מערכת החינוך וברבות השנים הפכה להיות עוגן של מופת. לאה גולדברג כתבה פעם: אבנים ופרחים/ אנשים ונופים/ ומי שיש לו עיניים פקוחות/ רואה יום-יום מאה דברים נפלאים, לפחות. הכרנו את אריקה, עקבנו אחר פועלה, והיא אכן הייתה אחת הנפלאות. יהי זכרה הטוב מקור השראה לדורות של מחנכים. 

 

מעט על פועלה של אריקה ניתן ללמוד בסרטון שהופק במסגרת כנס "יוצרים עתיד 2" של הסתדרות המורים

 

לחדשות נוספות

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
12/07/2018
הנוגעים לפעילויות וקבלת שירותים מהסתדרות המורים
8
11/07/2018
מתנגדים לביטול הסייעות הרפואיות בגני הילדים
8
10/07/2018
8
4/07/2018
עובדי הוראה יקרים, בעקבות הודעת משרד הבריאות לפיו ...
8
2/07/2018
הוא רק תחילת המסע
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד