סיירת מטכ"ל החינוכית

סיירת מטכ"ל החינוכית

27/05/2013
סיירת מטכ"ל החינוכית

בימים אלה מקדמת מערכת החינוך בברכה את כניסתו לתפקיד של שר חינוך חדש, שצמח ובא מתוך המערכת, והוא בודאי ישמח לגלות שזוהי שנתה ה-110 של הסתדרות המורים בישראל; חלום קטן, שקרם עור וגידים והתממש בהדרגה במשך עשרות שנים כחלק מחזון התחייה הלאומית.  

פחות ממאה היה מספרם של המורים המייסדים, מבשריה ומנהיגיה של המהפכה החינוכית, הרוחנית והתרבותית, והיום הם מונים יותר ממאה אלף חברות וחברים.  

האקלים הציבורי שהתפתח בארץ אינו מקל על המערכת. הפערים החברתיים, האלימות בדיבור ובמעשה, הכרסום בסמכויות הורים ומורים, היעדר סבלנות וסובלנות – כל אלה ואחרים מערימים קשיים ומוסיפים מכשולים על מורים, על תלמידים ועל משפחותיהם. וכשחרב התקציב מתהפכת, מערכת החינוך היא הראשונה לחוש את החיתוך הכואב בבשר החי. פער עצום ועצוב בין דיבורים רמי מעלה, לבין גזירות ומגבלות כלכליות, המצמצמות מרחבי פעילות ותנאים ואמצעים ומציבות גבולות כמעט בלתי אפשריים.   

אנו נעשה כמיטב יכולתנו להביא למודעות מעצבי המדיניות את חשיבותה של מערכת החינוך ושל עובדי ההוראה המהווים תשתית לאומית קיומית.   ישראל התברכה באנשי חינוך מופלאים; מנהלים ,מורים, גננות ומחנכים מצליחים, מקצועיים, אנושיים ונערצים. בכל שנה, עם ההכרזה על תחרות "המורה של המדינה" – מוצפים אנו בהצעות, בשמות, ברעיונות ובסיפורים מרגשים ומדהימים, שבונים פסיפס מרתק המבטא אהבה וגאווה לחיל החלוץ של המחנה שלנו; "סיירת מטכ"ל" החינוכית.  

נכון שקיימת נטייה אנושית לצבוע תמיד את העבר בצבעים ורודים יותר מן ההווה. טבעה של האנושות להתרפק בגעגועים על מה שהיה פעם, ולהמעיט בערך דברים שאנו חווים היום, אבל כדאי וחשוב וראוי שנהיה הגונים עם מצפוננו: למרות תמורות הזמן והשינויים בהנחות יסוד ובתפיסות עולם, זאת אותה מערכת, אלה הם אותם מורים, חולמים וחלוצים ומסורים, שבזכותם קמו לישראל דורות של רופאים ומדענים, סופרים ואנשי רוח, כלכלנים ותעשיינים, חקלאים ויצרנים, ואנשי מידות לרוב. 

ערכי החינוך וההוראה להטו כאש בעצמותיהם של מייסדי אגודת המורים. כעבור שנים הוביל דוד בן-גוריון לחקיקת חוק החינוך הממלכתי; החוק שהיה לאחד מסימני הריבונות ביטא אז, ומבטא עד היום, את אחריותה ומחויבותה של המדינה להעניק חינוך לכל ילדי ישראל. נתינה בחינוך וחינוך לנתינה. ועד היום אנחנו נושאים את אותו הלפיד וממשיכים באותו נתיב, שסללו המייסדים. 

שר החינוך החדש בא מאהבה. המשרה לא נכפתה עליו, והוא לא התגלגל בטעות אל המשרד החשוב הזה. הוא בא מאהבה לחינוך, להוראה, לילדים ולמורים, ויש לו מחויבות אישית ומוסרית להמשיך ולהוביל את מערכת החינוך להצלחות ולהישגים.  

שלמה המלך אמר כי "יש אדם שעמלו בחכמה ובדעת ובכישרון" ולא מעט מפרשני המקרא נתנו דעתם ושמו דגש על העובדה שהעמל קודם לחכמה ולידע. אכן, שר חינוך – לעמל יולד. אנו – ממקומנו ובמסגרת תפקידנו ואפשרויותינו – נשתדל לסייע בידו, כפי שעשינו כל השנים, במסירות ובאורך רוח, שכן המטרה והשאיפה להצליח – משותפים לכולנו. 

לחדשות נוספות

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד