פולין - קרקוב, "מצעד החיים", שרי בן אברהם
פולין - קרקוב, "מצעד החיים", שרי בן אברהם

 

מאת שרי בן אברהם
12/06/08

יום חמישי  כ"ו ניסן תשס"ח                                                                                                                                                                                                     

היום השלישי למסע,

את הביקור בקרקוב, בירתה הקודמת של פולין, התחלנו עם בוקר בכיכר העיר העתיקה של העיר. קרקוב היא מהגדולות באירופה והוכרזה ע"יUnesco  ב-1978 כשייכת למורשת העולמית. בליבה של קרקוב העתיקה כיכר גדולה ובמרכזה מגדל השעון המהווה שריד לבית העירייה של קרקוב ששכן כאן בעבר.

הכנסייה ע"ש סט. מארי-מריה הקדושה

בכנסייה נמצאת היצירה המרשימה של האומן נירנברג, Vit Stvosz  המושכת אלפי תיירים.  בכל שעה נשמע קול תרועת החצוצרה המפורסם של קרקוב, לזכרו של המחצצר שנפגע מדי הטטארים שתקפו את קרקוב במאה ה-13, ומשודר מדי יום ע"י רדיו פולין.

שוק סוקנניצ'ה

שוק הבדים שוכן בבנין מקסים בסגנון הרנסנס שנבנה במקור במאה ה-16. בשוק המקורה הרבה דוכני מזכרות צבעוניים. המוכרים לבושים בבגדים המסורתיים. הכל צבעוני ותוסס. בכיכר הפתוחה מתנהל גם שוק פרחים המוסיף צבעוניות ועליזות. התיירים ואנשי המקום  כולם מתנקזים אל הכיכר ואל נקודת המפגש המרכזית: פסל אדם מיצקביץ'- הנחשב למשורר הלאומי הפולני וכמובן סמל לאומי. (לפי אחת הסברות באילן היוחסין שלו יש יסודות יהודיים)
האוניברסיטה היגלונית

אחת האוניברסיטאות העתיקות בעולם, הוקמה באמצע המאה ה-14 ע"י המלך קזימייז' השלישי –הגדול, אך מי שנטל ממנו את התהילה היה המלך יגלו. האוניברסיטה הולידה מדענים ואומנים רבים, ביניהם  ניקולס קופרניקוס שפיתח את המודל ההוליצנטרי על מערכת השמש. קרקוב היתה בירת המלכים הפולנים מהמאה ה-11 ועד סוף המאה ה-16 והם התגוררו בארמון המפואר שעל גבעת וואבל. 

בית הקפה ציגנריה

היה אחד משלושת בתי הקפה במרכז קרקוב אשר הותקפו על ידי ארגון אי"ל.  היתה זו הפעולה המפורסמת ביותר של ארגוני המחתרת היהודיים בקרקוב והיא התבצעה בליל 22.12.1942, בו הותקפו בו זמנית מספר יעדים אשר היוו מקום מפגש לקצינים גרמניים. באותה פעולה ניזוקו בתי קפה, מועדוני לילה וקולנוע סקאלה, הועלו באש מקומות צבאיים אשר שימשו את הגרמנים. גרמנים רבים נהרגו בפעולה באותו לילה. לתדהמתם של אזרחים פולניים, הונפו על גשרי הוויסלה דגלים פולניים, אשר נתלו בידי אנשי המחתרת היהודית, על מנת ליצור רושם שהמחתרת הפולנית היא זו שעומדת מאחורי הפעולה.  תוך זמן קצר הסתבר לגרמנים, כנראה בשל הלשנה, כי המחתרת היהודית היא זו שביצעה את הפעולה. הפעולה סימלה את הגבורה וההתנגדות לגרמנים, ואת ההגנה על הכבוד היהודי, במיוחד של תנועת הנוער. הפעולה  אורגנה ובוצעה על ידי יהודים בלבד!

אהרון דולק ליבסקינד, ממנהיגי "החלוץ הלוחם", אמר ערב הפעולה לחניכיו: "נלחם בשביל שלוש שורות בהיסטוריה, ובלבד שלא ייאמר שהנוער שלנו הלך כצאן לטבח".

 

 

לא הרחק מהעיר נמצאת העיירה "אושווינצים"  בפי הפולנים, "אשוויץ" בפי הגרמנים,  הגיהנום בפי האנושות כולה. בה מחנה הריכוז וההשמדה הגדול והמפורסם אושוויץ-בירקנאו (אושוויץ 2). בכניסה אליו שער הברזל השחור המקולל, עם הכתובת הצינית המפורסמת "העבודה משחררת" .

במקום נמצא מוזיאון עם תצוגות קבע של פריטי לבוש, כלים, מזוודות, משקפיים, שיער, תמונות של הנספים ומשפחותיהם, ועוד ביתנים, משרפות, עמדות שמירה ואנדרטת זיכרון.

 

אלפים הגיעו היום למחנה ההשמדה אושוויץ בפולין, כדי לקחת חלק ב"מצעד החיים". המצעד  החל באושוויץ ונמשך שלושה קילומטרים עד לבירקנאו.

שוב ניצבים אנו על אדמה ארורה זו מוקפים בחיילים - אך הפעם אלה לא חיילי SS, אלא חיילי צה"ל גאים, דגלי ישראל ודגל צה"ל נישאים בגאון,  פוסעים תחת שערי מחנה ההשמדה אשוויץ  – בירקנאו. רוקעים על מסילות הברזל, אשר הובילו מעל למיליון יהודים אל הפתרון הסופי - תאי הגזים והמשרפות. ואנו בראש מורם וגאה צועדים... אנחנו כאן... ניצחנו.

במצעד לקח חלק הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, שהצטרף לאלפי בני נוער יהודים  מהארץ ומהתפוצות, וכן אישים רבים נוספים, בהם הרב לאו.  בתום מצעד החיים התקיימה עצרת לציון יום השואה.  נאמו במהלכה הרמטכ"ל, הרב לאו ועוד. "אל תאמרו שלא ידעתן ולא שמעתן", פנה אשכנזי למדינות העולם בנאומו. "הכתובת על הקיר ויש למנוע שואה שנייה. ישראל לא תירתע משום איום ותמשיך להילחם. מתוך הייאוש והאפר הקמנו את מדינת ישראל". במהלך דבריו ציין הרמטכ"ל כי הוא מצדיע לנספים בשואה ולניצולים.

אחרי שירת התקווה שנשמעה למרחוק, הגשם יורד והמטריות פתוחות, מתפזרים קצת, מתפרקים, מנסים להכיל את גודל המראות, את עומס הרגשות, על אותם פסי רכבת ארורים לעטוף את הרהורינו. מנסים להיות כל אחד עם עצמו, עם הרגע שלו, הטעם, הריח והתמונה שלו, מנסים להיות כולנו יחד. לתת לדגל ישראל להתנופף אל על בידיים ישראליות ובידי אלפי בני נוער יהודים מהתפוצות בהתרגשות.                                                                                                             גאה בדגל ישראל שעל כתפי, גאה כל כך בעם היהודי.

ניסיתי לכתוב, למצוא את המילים בכדי להעביר ולו במשהו את תחושת ההתרגשות, העצבות והכאב... הכאב הזה, כך נדמה לי, לא יכול ללבוש חליפה של אותיות. איך אפשר להעביר במילים את הכיווץ של כל אבר ואבר בגוף?

 

"ישראל - המקום היחידי בו יהודים יכולים להגן על עצמםבעצמם"(אריאל שרון)

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
24/09/2020
אנחנו מודעים לקשיים ולסכנות ההידבקות ומציפים אותם ...
8
23/09/2020
אני שמחה לבשר לכם כי הגדלנו את תקציב המלגות ואת ...
8
17/09/2020
פנייה דחופה בעניין נוהל החינוך המיוחד מתכונת למידה ...
8
13/09/2020
אנו מתנגדים מכל וכל להחרגת החינוך המיוחד מכלל ...
8
10/09/2020
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד