אחרי המסע..., אורנה חנס
אחרי המסע..., אורנה חנס

 

מאת ד"ר אורנה חנס
12/06/08

 "תיקון העולם הוא תיקון החינוך" (יאנוש קורצ'אק)

נבחרתי להשתתף במשלחת הסתדרות המורים ל"מצעד החיים".

חדורה באמונה ובהכרה שכמורה ומחנכת בישראל אני חייבת  להיות שם על מנת  לחוש, לשאול, להרגיש, לחוות, להכיר, להבין וללמוד.

הגעתי לאושוויץ בערב יום השואה, שנת העצמאות ה -60 למדינת ישראל , עמדתי שם במחנות ההשמדה, ראיתי את פסי הרכבות, את טורי הצריפים, את מגדלי השמירה, ואת הגדרות המקיפות אינספור שאלות: לאן? איך? מדוע? למה?

לא מובן...לא ברור...לא נתפס...קשה....מצמרר.....

 

בטקס זיכרון שקיימנו,  הקראתי, כהבטחתי לחמותי, בקול רועד את שמות הוריה ואחיה שנספו בשואה. היא היתה אז נערה צעירה. היחידה ששרדה ממשפחתה.  עד היום היא מתקשה ומסרבת לשתף, לספר, לחלוק את אשר עברה בילדותה, אולי עכשיו תסכים,  הרהרתי....

 

ובאותם רגעים קשים, המפגש עם משלחת צה"ל בראשותו של הרמטכ"ל -רב אלוף גבי אשכנזי, וחיילי וקציני צה"ל , מראֶה  דגלי צה"ל לצד דגלי ישראל, שם על אדמת אוושויץ, גרם לי כישראלית לחוש גאווה עמוקה, התרוממות רוח, התרגשות ובעיקר תקווה... אך מאידח המפגש עם גב' יהודית אשריאל, נצולת המחנה, בתוך הצריף החשוך קמעה, הארוך  והדחוס מחזיר אותך שוב כמה עשרות שנים לאחור.

 

המסע לפולין הוא מסע שיצאתי אליו מתוך בחירה, במטרה לחוות את העבר למען העתיד, מסע שגרם לי להרבה סימני שאלה, תהיות, מחשבות. חזרתי עם צידה שמכילה יותר שאלות מאשר תשובות אך אמונתי שרק בעזרתן נוכל להקים חברה טובה יותר ומוסרית יותר.

כמחנכת וכמנהלת מוטלת עלי החובה ההיסטורית להנציח, להאיר, להנחיל ולהטמיע.

 

יומיים אחרי חזרתי ארצה דאגתי שלכבוד יום עצמאותה של מדינתו יעיף כל תלמיד בבית ספרי עפיפון עם משאלה וברכה למדינה , סיפרתי להם שלפני 71 שנים הביע הסופר יאנוש קורצ'אק משאלה שלכל ילד בגטו וורשה יהיה עפיפון... גם אני העפתי את העפיפון שלי ובקשתי:

"אל מלא רחמים...לא עוד!"

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
21/11/2019
המכללה הראשונה בישראל לגמלאים
8
17/11/2019
80 שנה לפתיחת מלחמת העולם השנייה
8
13/11/2019
מוקד "מודעות"
8
11/11/2019
החל מהיום כל ההשתלמויות תתקיימנה ...
8
7/11/2019
פתח את שנת הלימודים במגוון קורסים חדשים
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד