דבריה של לילי פוקמונסקי בישיבת ועדת החינוך של הכנסת

דבריה של לילי פוקמונסקי בישיבת ועדת החינוך של הכנסת

22/07/2013

ברצוני לפתוח בסוגיה שכבר עכשיו ברור כי היא מעיבה על פתיחה תקינה של שנת הלימודים הקרובה. 

 

מדובר ב- כ 1400 גננות יוח"א (יום חינוך ארוך) אשר אמורות השנה להשתלב לראשונה באופק חדש וכתוצאה מכך תעבודנה יותר שעות בתמורה לתוספת משמעותית בשכר.  

 

ברצוני לעדכן את חברי הוועדה ואת נציגי המשרדים השונים כי בקרב גננות יוח"א אין תמימות דעים בנוגע לצעד זה וכך גם אצלנו בהסתדרות המורים: קיבלתי למשרדי פניות רבות מגננות אשר מאושרות מיישום אופק חדש ביוח"א וקיבלתי פניות רבות מגננות אשר אינן רוצות לעבוד במתכונת זו. 

 

גננות רבות התומכות בכניסה לאופק חדש מציינות את העלייה המשמעותית בשכר העומדת בין 23% ל 28% , במיוחד אלו הגרות ביישובים עם אחוזי אבטלה גבוהים המרוחקים ממוקדי תעסוקה. המתנגדות טוענות, ובצדק רב, כי הקושי ביום ארוך שכזה בגן עמוס בילדים אינו בא בחשבון מבחינתן. 

 

אולם למרות כל קשיים אלו, כפי שכבר ציינתי גננות רבות מאוד מברכות על יישום אופק חדש גם בגני יוח"א, במיוחד במצב הכלכלי הלא פשוט בו נמצאת הכלכלה בישראל ובייחוד בפריפריה שם ממוקמים חלק ניכר מגני יוח"א. חלק מהגננות, העובדות במשרה שנייה כעוזרות בית וכו, אף סיפרו לי כי התוספת במשכורת שיקבלו תאפשר להן ולמשפחותיהן להתקיים בכבוד רק ממשכורת הגננת שלהן – ועל כך הן מודות מקרב ליבן. 

 

להערכתי ולפי מספר הפניות שקיבלתי, מספר הגננות הרוצות במתכונת החדשה ומספר הגננות שאינן מעוניינות בה – שווה. ולכן ההיערכות בזירה זו תהיה מסובכת מאוד השנה ותחייב שיתוף פעולה וסינכרון של כל הגופים האחראים. 

 

מעבר לכך, חשוב מאוד שחברי הוועדה, משרד החינוך והרשויות המקומיות יהיו ערים לעובדה שבחוק יוח"א כתוב במפורש כי גננת לא תחויב לעבוד במסגרת יוח"א וכי מספר רב של גננות צפויות להישען על החוק ולבקש זאת. במקרה שכזה משרד החינוך יצטרך למצוא שיבוצים מתאימים לגננות שאינן מעוניינות ביוח"א ולמלא את מקומן בגני יוח"א. 

 

 

אני מברכת על נכונות המשרד לסייע לגננות יוח"א אשר אינן מעוניינות להשתלב באופק חדש למצוא פתרונות ולאפשר לגננת להישאר בגן שלה. 

 

מנכ"לית משרד החינוך הבטיחה כי המשרד יוציא הבהרות בהתאם והמפקחות יהיו קשובות לבקשת הגננות לגבי היקף עבודתן וחלוקת הימים. 

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
5/09/2018
הנחיות ליישום הסכם אופק חדש למורי של"ח
8
5/09/2018
עלון 5
8
27/08/2018
בקרת התקן הרב תחומית תיערך אחת ל -5 שנים
8
23/08/2018
הקפאת ניהול עצמי בחט"ב בשנת תשע"ט
8
14/08/2018
מכתבה של מזכ"לית הסתדרות המורים למנהלת האגף ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד